Boston Gezi Rehberi

Boston Gezi Rehberi

Boston ABD’de yaşamanın en yüksek maliyetlerine sahip olsa da dünya yaşanabilirlik listesinde en üstlerde yer alıyor. Amerikan birçok İLK’leri’de Boston’dan geliyor. ABD’nin ilk metrosu,  ilk devlet okulu olan Boston Latin Okulu’da burada açılmıştır. Dünya’nın en prestijli birçok üniversitesi de burada yer almaktadır.

Boston Gitmeye Değer mi?

Boston, yürüyerek gezebileceğiniz nadir Amerika şehirlerinden biridir. Tipik bir Amerikan şehri olmayıp biraz daha Avrupa’yı andıran şehirde görülmeye değer birçok yer olduğu için CEVABIMIZ EVET DEĞER!

Boston'a Hangi Mevsimde Gidilmeli?

Şehir kuzeyde olduğu için kış ayları çok soğuk oluyor o yüzden baharda ve yazın gitmenizi tavsiye ederiz.

Boston'da Nerede Kalınır?

Merkezde konaklama ücretleri genel olarak çok pahalı. Eğer biraz uygun bir yerde kalmak isterseniz, bir tık daha şehir dışında bulunan konaklamalara bakabilirsiniz. Metro, otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla merkeze inebilirsiniz o yüzden bu otelleri de değerlendirmekte fayda var. Biz merkezde kaldık. 1855 yılında açılan bu otel eski zamanların çekiciliği ve günümüzün modernliği bir arada bulunduruyordu. Otel ‘Freedom Trail’ yoluna, Boston Common Park , Quincy Market ve Faneuil Hall Marketplace’e inanılmaz derecede yakındı. Kısacası inanılmaz merkezi bir yerdeydik, o yüzden toplu taşımaya ihtiyaç duymadık pek.

Dünyanın en prestiji üniversiteleri

Harvard

Hayallerin okulu desek yeridir. 1636 yılında kurulan Harvard Üniversitesi, ABD’nin en eski yüksek öğretim kurumudur ve dünya sıralamasında daima ilk beşe girmeyi başarmıştır. Üniversite Cambridge bölgesinde yer almaktadır. Harvard’ın kampüsü alışık olduğumuz kampüsler gibi değil. ‘Kampüs’ olarak adlandırılan bu bölge aslında küçük bir mahalle sayılabilecek genişliğe sahiptir. Metrodan indiğiniz vakit direk kampüsün içine girebilir, öğrencilerin arasında gezebilirsiniz.. Bu kampüs içerisindeki Harvard Square (Harvard Meydanı), öğrencilerin ders aralarında toplanıp dinlendiği, yiyecek ve içecek bir şeyler de bulabildiği en cezp edici alandır.

MIT

MIT de Boston’un Cambridge bölgesinde yer almaktadır. Merkezden yürüyerek ve ya toplu taşımayla da gidebilirsiniz. Okul özellikle teknoloji ve mühendislik alanlarında dünyanın en iyi üniversitesi olma unvanına sahip. Bunun sonucunda da MIT tam 72 Nobel Ödülünü bünyesinde barındırır. Charles Nehri’nin Cambridge tarafında yer alır.

Tam öğrenci sehri – 100’den fazla üniversitenin, 250 binin üzerinde üniversite öğrencisinin bulunduğu Boston şehir olarak gerçekten belli bir kalitenin üstünde. Toplum olarak bilgi ve kültür seviyeleri yüksek. Kısacası ABD’nin en önemli kültürel, akademik ve eğitim şehirlerinden biri

Üniversite Dışında Nereleri Gezebilirim?
Boston Public Garden

Birleşik Devletler’in halka açık ilk botanik bahçesi olarak 1837 yılında kurulmuş. 600’den fazla farklı ağaç ve çiçek türünün bir arada görsel bir hazine yarattığı büyüleyici bir mekân burası. Yerel türlerin yanı sıra farklı iklimlerde yetişen ağaçların da bulunduğu bahçenin yürüyüş yollarının üzerinde Amerika tarihinde önemli görevler üstlenmiş şahsiyetlerin heykellerini görebilirsiniz. 1870’ten beri uygulanan eski bir Boston geleneğinden bahsetmek istiyorum sizlere. Halk Bahçeleri’nin içerisinde yer alan büyük göl üzerinde, bir tarafları dev kuğu maketleriyle süslü Kuğulu Botlar ile gezintiye çıkılıyor.

Quincy Market- Faneuil Marketplace

1742 yılında Peter Faneuil tarafından Boston’a hediye edilmek üzere inşa edilen Faneuil Marketplace binası, yaklaşık 250 yıllık tarihi boyunca Boston halkı ve turistleri tarafından çok ilgi görmüş bir yapıdır. Sokak satıcıları, festivalleri, lokanta ve mağazalarıyla her daim ilgi çekmeye devam edeceği de aşikârdır. Alışveriş, yeme-içme ve eğlence bakımından Faneuil Hall ( yılda 20 milyon ziyaretçi) çekmektedir. Ayrıca bu bölgede Marshalls, TJ maxx, Primark gibi bütçe dostu outlerden çok güzel şeyler alabilirsiniz.

Binanın hemen yanındaki Quincy Market ise günümüzde yerel halkın mutfak alışverişi yaptığı, restoranlarla dolu tarihi bir kapalı pazaryeri. 2 katlı binanın çevresinde sokak satıcıları ilginizi çekebilecek çok sayıda stant kuruyor.

Charles River

Şehri hemen hemen ortadan ikiye ayıran bir nehir var. Bu nehirde günün her saatinde bir sürü spor yapan insanları görmek mümkün. Nehirde üniversitelerin kürek takımı antremanlarını görebilirsiniz. Charles Nehri’nin üzerindeki -aynı zamanda yürüyerek geçebileceğiniz- Longfellow Köprüsü, Cambridge’i Boston’a bağlarken özellikle gece orada olanlara, İstanbul Boğazını hatırlatan bir manzara sunar. Ayrıca her mevsim üzerinde görebileceğiniz yelkenliler de fotoğraf tutkunları için oldukça iyi bir malzeme oluşturur.

Newburry caddesi

Newburry Caddesi, Boston’un en hareketli yerlerinden biridir. Cadde boyunca 1850’lerden kalma tarihi binaların arasında lokantalar, sanat galerileri, pastaneler ve popüler markaların butiklerini bulabilirsiniz. Newbury, hareketliliği ve ışıltısıyla Boston’un kalbinin attığı yerlerden biri olarak görülür.

North End (Küçük İtalya)

North End adı verilen bu küçük İtalyan mahallesi okyanus ile şehrin arasına kurulmuş, pastane ve lokantalarıyla ünlü bir bölgedir. İstanbul’un en ünlü mekânlarından biri olan Lucca’nın aslını da bu cadde üzerinde görebilirsiniz. Yerleşimin başladığı 1630 yılı göz önüne alındığında Boston’un en eski yaşam alanlarından birisi.

Prudental towers

Prudential Binası, Boston’un en yüksek yapısıdır. John Hancock Kulesi’nin 11 Eylül terör saldırıları nedeniyle kapatılması sonucunda Boston’un en yüksek binası olarak kabul ediliyor. Birçok yerden rahatlıkla bu binayı görebilirsiniz. Giriş katında 70’e yakın mağaza (Saks Fifth Ave. Gucci, Lacoste,vb.) ve lokantalar vardır. Kulelerin 50. katındaki Skywalk’ta kentin muhteşem manzarasını izleyebilir, 2 kat yukarı çıkarsanız da kentin en popüler restoranı olan Top of the Hub’da keyifli bir yemek yiyebilirsiniz.

Freedom trail

Boston’da gezerken bazı sokaklarda yere döşenmiş ve düzgün bir hat oluşturan kırmızı tuğlalar dikkatinizi çekecektir. Bu kırmızı tuğlarla belirlenmiş yol The Freedom Trail’dir (Özgürlük Yolu). Kırmızı tuğlalarla işaretlenmiş yol, aralarında mezarlık, kilise ve anıtların bulunduğu 16 farklı tarihi yapıyı birbirine bağlıyor. Bu yol aynı zamanda Amerika’nın ilk tarihi yürüyüşlerinden biridir. Bazı kaynaklarda Boston’a ‘Yürüyen Kent’ denmesinin sebebi de bu Özgürlük Yolu’dur.

Boston Körfez Adaları

Boston Körfezi üzerinde bulunan 34 adadan biri olan Boston Körfezi Adaları, Şehir hayatından uzaklaşmak ve doğayla bütünleşmek isteyen Bostonluların en favori kaçış rotaları. Şehir merkezinden kısa bir vapur yolculuğu ile ulaşılabilen Boston Körfezi Adaları’nın büyük bir bölümü, yemyeşil ormanlardan oluşan doğal rekreasyon alanı. Bu alanlarda kamp, doğa yürüyüşü, kayak, yüzme, scuba dalışı, balık tutma, rafting gibi aktivitelerde bulunmak mümkün.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment