Japonya Seyahat Rehberi

Japonya Seyahat Planması Hakkında Herşey

Seyahat planlama konusunda en çok zorlandığım ülke açık ara Japonya diyebilirim. Öncesinden gerçekten ciddi anlamda hazırlık yapmayı gerektiriyor, en ince ayrıntısına kadar planlamak lazım. En ufak bir detayın atlanması demek size bütçe açısından oldukça zorlayabilir. Zaten aşırı pahalı bir ülke fazla üzülmemek için gitmeden once yapmamız gerekenleri çıkarmamız çok kritik

Madem bu kadar karışık NEDEN GİDİYİM keyfimi bozayım diyorsan da, keyfini bozman konusunda şiddetli tavsite de buluyoruz. Tüm Avrupa zaten neredeyse aynı, herşeyin yeni olduğu bir yere adım atmanın heyecanını gerçekten tarif etmek çok zor.

Nasıl Rota Çıkartacağım Önceliklerim Ne Olmalı?

Eğer Japonya’ya kadar gitmişken tek şehir göreyim bana yeter diyorsanız, YETMEZ! Oraya vardığınızda anlayacaksınız. Bu yüzden oralara kadar gitmişken eğer vaktiniz varsa 1,5 hafta gitmekte fayda var. Biz planımızı çıkartırken hem Japon kültürünü öğrenmek, hem farklı yerlere gitmek hem de biraz eğlenmek istedik o yüzden aşağıdaki gibi bir program çıkardık:

 • 3 Gün Tokyo
 • 2 gün Kyoto
 • 1 gün Hiroshima +? + Universal Osaka
 • 1 gün Osaka
 • 1 gün Koyasan
 • Son gün Kyoto- Tokyo + Tokyo Disneyland
Vize Almalı mıyım?

90 günden az kalacaksınız o zaman vize almanıza gerek yok. Ülkeye girmeden once pasaport kontrolünde , pasaportunuza bir sticker yapıştırıyorlar. Bu sticker ileride Tax Free, JR Rail Pass konularında işinize yarayacak. Bu yüzden pasaportunuzun yanınızda olması kritik. Genelde yanınızda taşıyın. Bir çok mağaza alışverişiniz sırasında taxfree yaptığı için pasaportunuzun yanınızda olması çok kritik.

Japonya Güvenli Mi?

Buraya seyahat etmeden önce hepimizin aklına ilk bu soru geliyor. EVET JAPONYA GÜVENLİ. Hatta Global Peace Endeksinde ilk 10’da yer alıyor. Tek başınıza da gitseniz sıkıntılı bir durumla karşılaşmazsınız.

Japonya İçinde Ulaşım Nasıl Sağlanıyor?

Şehirlerarasındaki geçisi en rahat ve fiyat/performans açısından önereceğimiz yol kesinlikle Japonya’nın hızlı trenleri olan Shinkansen’dir. Japonya’da mesafeler gerçekten çok uzak ve uçak-otobüs seçenekleri hem zaman hem de maliyet açısından sizleri üzebilir. O yüzden seyahat etmeden once JR Rail Pass’imizi Türkiye’ye sipariş ediyoruz. Tüm Japonya’yı tek bir biletle gezmeniz bu sayede mümkün oluyor.

GELELİM ASIL DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN YERE:

 

Japonya tatilinizden once bu pass’ı sipariş edip elinize ulaşması çok kritik. Japonya’ya gidince alırım ben yağğğ öff şimdiden para harcamak istemiyorum deme şansın yok. Hatta seyahate çıkmadan 1-2 ay öncesinden al ki unutma.

Ben bunu nereden alacağım?

Türkiye’de HIS Global, bu konudaki tek yetkili merci, bu yüzden başka yerden de alınıyorsa almayın, buradan hemen sipariş edin. İsterseniz ofislerinden de sipariş edebilirsiniz ya da online’da alabilirsiniz. Web sitesi linkini de aşağıda paylaşıyoruz:

Siteye girdiğinizde karşınıza Standart ve First Class opsiyonları geliyor. First Class’de koltuklar bir tık daha rahat onun dışında da başka bir fark göremedik,varsa da biz anlamadık:D Bu yüzden ordinary’den almanız daha mantıklı. 7-14-21 gün şeklinde opsiyonları var.

 • 7gün: 29650 YEN (1768 tl)           
 • 14 gün: 2818 YEN (2818 tl)
 • 21 gün: 60405 YEN (3605 tl)

Fiyatını görünce OHA ASLA ALMAM BU PASS’I DEMEYİN! Bu gördüğünüz fiyat 30,000 YEN bazen tek yön tren biletine bile denk gelebiliyor. Güncel Kurlara göre bakmaya unutmayın.

https://www.hisglobal.com.tr/japan-rail-pass/urunler

 

Kaç günlük Alayım?

Şunu da belirtmekte fayda var, Japonya gezi süreniz kadar almak durumunda değilsiniz. Biz 10 günlük seyahat planlamış olsak da, Pass’i Tokyo sonrası aktive ettik. Tokyo’da şehiriçi ulaşım için günlük bilet aldık, Tokyo’ya vardıktan sonra da havalimanından şehir merkezine gidebilmek için de ekstra tren bileti aldık. Maliyet hesabı yaptığımızda bu method daha ekonomik olduğu için bunu seçtik.

Pass Elime Ulaştı Ne Yapacağım?

Web sitesinden bileti aldıktan sonra normalde 2-3gün içerisinde pass adınıza kargolanıyor ve elinize ulaştık sonra sadece Japonya’ya giderken unutmamanız gerekiyor!

Eveet Japonya’ya geldik havalimanında ve birçok yerde JR Travel Service Center var; o noktalardan birine gidip ben pass’imi XXX Ttarihine başlatmak istiyorum diyorsunuz. Pasaportunuzdaki o stickeri kontrol ediyorlar ve ona göre pass’iniz aktive oluyor. Tokyo ve Osaka’daki havalimanlarındaki çalışma saatleri farklı olduğu için bu detaya lütfen dikkat edelim!

DİKKAT DİKKAT!

 • Bu pass sadece turistik amaçlı gidiyorsan kullanabilirsin. Eğer iş gezisi, kongre, fuar gibi durumlar için gidiyorsan, pasaportuna turistik damgası vurmazlar ve JR Rail Pass’I aktive etmeye gittiğinde açtıramazsın, 1800 tl çöpe gider!
 • Nozomi ve Mizuho adlı trenlerde geçmiyor. Bunu birazdan daha detaylı açıklayacağım korkmayın, sıkıntı bir durum değil.
 • JR Pass metrolarda geçerli değil
 • JR Pass sana trene biniş hakkı verir, koltuk rezervasyonu garantisi yoktur. Bu yüzden peak zamanlarda önceden biletini ayırt ve koltuk garantili olsun aksi halde saatlerce ayakta gidebilirsin
 • Satın aldıktan sonra 3 ay içerisinde aktive etmen gerekiyor. O yüzden çok öncede
 • JR pass kullanıma açtırdıktan sonra ilk kullanımdan itibaren süresi işlemeye başlar. süre gün bazlı olup 23:59 dan sonra ikinci güne geçer
 • Sipariş formundaki isminizi ve pasaporttaki isminizin aynı olması gerekiyor
JR PASS’I de aktive ettim trene nasıl bineceğim?

Japonya’daki trenlerin ne kadar hızlı ve ünlü olduğunu hepimiz biliyoruz. O hızlı trenlerin grup ismi. Shinkansen yani Bullet train. Bu trenlerin bazıları saate 320 km/h hıza kadar çıkabiliyor ve dünyanın en hızlı trenleri arasında geçiyor.Bu trenleri Japonya’da Japan Railways işletiyor ve bu yüzden pass’in adı da buradan geliyor.

Japonya’da Araba Kiralamak Kolay mı?

Biz Japonya’da araba kiralamadık, fakat araştırdığımızda ekstra masraf çıkıtğını görüyoruz. Ayrıca Türk Ehliyeti ile araba KİRALAMAK MÜMKÜN DEĞİL!  

Bizim ehliyetlerimiz orada maalesef geçerli değil ve bir belge çıkarmanız gerekiyor. Japonya’da oldukça gelişmiş bir tren ağı var ve inanın arabaya pek ihtiyacınız olmayacak.

Eğer inatla yok ben gene de kiralayacağım diyorsan da Turing’den Uluslararası Sürücü Belgesi alman gerekiyor. Maliyeti 800 tl.

https://www.turing.org.tr/uluslararasi-surucu-belgesi/

Dil Bariyeri ile Karşılaşır mıyım?

 Japonların çoğu İngilizce bilmiyor, bu yüzden anlaşmanız zor olabiliyor. Tokyo’da çok çok zorlanmadık fakat daha da güneye doğru indiğinizde zorlanabiliyorsunuz. Bu yüzden muhakka pocket internet satın alıp kendi işinizi görmenizde yarar var. Bu arada bir soru sorduğunuzda da size ellerinden geldiğinde cevap vermeye, yardım etmeye çalışıyorlar ama her zaman sorunun cevabını alamıyorsunuz

Japonya’da Internet Her Yerde Var mı?

Avrupa’ya kıyasla wifi daha sık bulunuyor; fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi dil bariyeri olduğu için ve etrafınızdaki birçok şeyi daha iyi anlamak, haritalara daha sık bakabilmek ve işinize yarayacak olan uygulamalara da sıksık bakabilmek için INTERNET ŞART.

Türkiye’de kullandığınız operatörün internetini kullanma hatasına düşerseniz gerçekten canınız çok acır. Bu yüzden gitmeden once havalimanından da teslim alabileceğiniz wifi-pocketinizi ayırtmanız çok kritik.

Oraya gidince hallederim kesin bulurum deme, bulamam ihtimalin de var özellikle peak zamanda gidiyorsan. Biz Japonya’ya gitmeden once aşağıdaki siteden satın almıştık ve havalimanına da iner inmez hemen cihazı almıştık.

https://www.globaladvancedcomm.com/

Maliyetler Nasıl?

7gün için kiralamak istediğimizde toplam 7000 YEN’e yakın maliye çıktı( 450 tl civarı). Sürekli olarak interne kullanacağınız için bu maliyet gayet makul. İki kişi gidiyorsanız tek wifi pocket fazlasıyla yeter.

Nasıl sipariş veriliyor?

1- Internetten siparişi ve almak istediğiniz paketi seçiyorsunuz

2- Ödemeyi yapıyorsunuz

3- Cihazı teslim almak istediğiniz noktadan teslim alıyorsunuz

4-Tadını çıkar

5- Herhangi bir Japonya’daki postbox’a koyabiliyorsunuzç Kendi zarfı ve açıklmaası var bu yüzden dikkatli okumakta gene fayda var. Biz havalimanındaki posta kutunuza iade etmiştik. Size de bunu tavsiye ederiz.

Tax Free Var mı Japonya’da?

Buradaki Tax Free uygulaması diğer ülkelere kıyasla daha farklı. Vergiler satın alam esnasında kasada ödeyeceğiniz zaman ekleniyor. Zaman zaman iki fiyat görürseniz bu yüzden şaşırmayın. Burada 5000 YEN üzerinde alışveriş yaptığınızda anında size ödeme sağlıyorlar. Alışveriş yaptıktan sonra ilgili fişi pasaporta ekliyorlar. Açıkcası bu uygulama ne işe yarıyor bilmiyoruz. Türkiye’ye dönerken pasaport sırasında da kimse sormadı.

DİKKAT DİKKAT

Tax Free alışverişi yapabilmek için pasaportunuzun yanında olsun! Aksi takdirde yararlanamazsınız.

Japonya’daki Prizler Türkiye ile Uyumlu mu?

Maalesef prizler uyumlu değil, bu yüzden dönüştürücü almak durumundasın. Biz ilk Tokyo’ya gitmiştik ve Akhibara semti de sadece teknolokik eşyalar satan bir semt olduğu için oradan iki adet dönüştürücü almıştık. Fiyatları tam hatırlamasam da tanesini 30-40 tl arasına almıştık. Bir reyon var 10 metreye yakın istediğiniz modeli rahatlıkla seçebilirsiniz

Japonya’da her yerde rahatlıkla sigara içebilir miyim?

Hayır İçemezsin. Türkiye’deki gibi rahatlıkla her yerde sigara içmek mümkün değil. Sadece belirlenmiş alanlarda sigara içmek mümkün ki o da oldukça kısıtlı. O yüzden sigara içenler için Japonya zorlayıcı olabilir.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir