Roma’da Kahve Rehberi

İtalya’ ya deyince aklınıza muhakkak kahve gelmeli, eğer gelmiyorsa da bu yazıdan sonra artık aradaki korelasyonu anlamış olursunuz.

Roma’da kötü kahve içme şansınız yok denecek kadar az. Türkiye’ye kıyasla kesinlikle çok daha az şatafatlı ve gösterişsiz ve sade ve HIZLI bir şekilde tüketiyorlar. Bizde kahve tüketimi daha merasim ve koyu sohbet şeklinde geçerken, İtalyanlar seri şekilde hareket ediyorlar. Bize kıyasla daha farklı alışkanlıklar ve sistemleri var:

 1. Sistem çok basit, kasaya ne içeceğinizi söylüyorsunuz, fişinizi alıyorsunuz ardından da 35 cm’lik barın orada kahvenizin gelmesini bekliyorsunuz
 2. Sadece Latte derseniz o zaman sıcak süt gelir. Caffe Latte derseniz o zaman Türkiye’de içtiğimiz latte karşınızda olur
 3. Cappucino’yu sabah dışında tercih etmiyorlar ola ki içmek isterseniz o zaman turist damgası yersiniz direk
 4. Kahveyi oturarak içmek isterseniz ekstra ücrete tabisiniz. Espresso Bar’da 1euroyken, oturarak içtiğinizde o zaman fiyat 2euroya çıkıyor
 5. İtalyan’lar sabah kahvaltılarını genelde Cornetto ve espresso eşliğinde yapıyorlar. Cornetto deyince aklınıza dondurma olan gelmesin. Cornetto kruvasanımsı ama ondan daha küçük içinde fıstık kreması, nutella v.b aşırı tatların bulunduğu bir hamur işi.

Peki ben nerede Kahve içeceğm?

Roma’ya toplamda 6 kere gittik Birçok yerde  farklı kahveler deneme şansımız oldu. Önereceğimiz rut’da farklı tat ve atmosferdeki yerleri seçmeye çalıştık. O zaman başlıyoruz:

1.Tazzo D’oro:

Buraya birkaç kere gelme şansım oldu ve her geldiğimde de hep kalabalık. Pantheon’dan çıktıktan sonra sadece 1,5-2dk daha yürüyerek buraya ulaşmanız mümkün. Burası aynı zamanda torrefazione yani kendi çekirdeğini kavuran, çekilmiş ya da kahve çekirdekleri satan yer. Ben espressonu beğendim, yoğun bir tadı vardı. Hamur işlerininde ise istediğim tadı bulamadım.

Espresso & Caffe Latte Tazza D’oro’nun girişi

Dışarıdaki Vending machine’lerden kahve satın alma şansınız var.

Hamur işlerini çok sevmedim açıkcası. Pantheon’a kadar geldiyseniz bir espresso shot yapıp yolunuza devam edin derim.

Fiyatlara gelecek olursak :

 • -Espresso 0,95 cent
 • -Cornetto Brioche 1,70 euro
 • -500 gram kahve 12 euro

2.Canova Tadolini

Roma’da kahve içtiğimiz en enteresan lokasyon olarak söyleyebilirim. Neoklasik dönemden çevrili eserle adeta bir zaman yolculuğuna çıkacaksınız kahvenizi yudumlarkenBurası aynı zamanda bir müze eğer vaktiniz varsa Antonio Canova’nın eserlerini de ziyaret edebilirsiniz.  Bu listede Espresso’su en sert olup, beni en hızlı uyandıran kahve oldu. İçeri oldukça sessiz olup rahatlıkla 2-3 dakikada olsa kafa dinleyebilirsiniz

Fiyatlara gelecek olursak :

 • Espresso 1,2 euro

Lokasyon:Piazza del Popolo ve Piazza Spagna’ya oldukça yakın olan bu kafeyi gezi listenize mutlaka ekleyin deriz.

3.Sant’ Eustachio Il Caffe, Piazza di Sant’ Eustachio 82:

1938 yılından beri hizmet veren bu kahvecir Roma’daki en saygın ve önünde genelde uzun uzun kuyruklar olan kahvecilerden biri Hem lokallerin hem de turistlerin çok fazla tercih ettiği bir mekan. Tazzo D’Oro gibi burası da kendi kahvesini kavuruyor Buradaki kahvelerin büyük bir kısmı taaa 1950’lerden kalma kahve kavurmak makinası ile hazırlanır. Diğer kahvecilere kıyasla farklı kahve türleri de bulunmaktadır. En son gittiğimde Moretto da denemiştim O da kahve +süt köpüğü+ kakao ile oluşan tatlı mı tatlı bir kahve. Eğer şeker atağınız geldiyse muhakkak öneririm.

Fiyatlara gelecek olursak

 • -Espresso 1,2 euro
 • -Moretto  1,7 euro

Ayrıca her gittiğimde muhakka 500 gram kahve alır Türkiye’ye öyle dönerim. Bir yerden kahve alacaksanız bence buradan alın.

Tek Çeşit Kahve Var! Türkiye Dönmeden Muhakkak bir Paket Alın!

Lokasyon: Piazza Navona – Pantheon arasındaki sokakta bulunuyor.

Bonus Mekan:

Caffe Greco

Burası kesinlikle şehrin en turistik kahvecisi hatta en ünlüsü. Bu sebepten ötürü de en pahalısı.  Taaaa 1760’dan beri hizmet veriyor . Bütün ihtişamını hala sürdüren bu mekanın içi de sanat galerisi gibi. Kahvenizi içtikten sonra içeriye muhakkak göz atın.

En çok tatlıları burada sevdim.  Hatta en sevdiğim tatlı Torta al Pistacchio con Ricotta oldu. Başka farklı tatlıları da bizce deneyin. Başında da dediğim gibi burası çok pahalı. 4 mekanda Espresso’ya vereeğiniz parayı burada tek seferde veriyorsunuz. Biz merakımızdan gittik ama bir daha gitmem. Pelinintygeziyor takipçileri kazıklandı demek istemem:d Bu arada kahve çok lezzetli ona bir lafımız yok sadece bütçesel anlamda üzebilir diye bu yorumu yaptıkJ

Fiyatlara gelecek olursak

Espresso 6euro

Torta al Pistacchio con Ricotta 10 euro

Lokasyon:

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment