Romanya’da Roadtrip Mümkün mü?

Romanya'da Harika bir Roadtrip yapmak mümkün

Romanya’ya karşı hepimiz önyargılıyız. Romanya’ya gidelim mi diyince bir yüzler asılır, tatil motivasyonu düşer ve bir anda ortam buz keser. Gitmeden önce açıkacsı bizde önyargılıydık fakat seyahatten sonra iyi ki de gitmişiz NEDEN DAHA ÖNCE GİTMEDİK dedik. Sebepleri size şimdi açıklıyoruz HAZIR MISINIZ?

Transilvanya adı üstünde oldukça gizemli ve hemen bu kelime geçince aklımıza Dracula ve ünlü şatosu geliyor… Aslında Dracula gerçek bir insan demek istemiyorum ama Vlad Tepeş birçok işkence aleti ile insanlara zulüm etmiştir. Bu yüzden bir nevi gerçek de diyebiliriz. Tarih derslerinde Erdel olarak öğrendiğimiz bölge aslında Transilvanya. Zamanında Osmanlı, Avusturya-Macaristan arasında olan topraklar 2.Dünya savaşı sonrası Romanya’nın eline geçerek aslında birçok kültürün birbirinin içine geçmesi ile oluşan bir bölge.

Transilvanya bir bölgenin adı ve asıl Romanya’nın güzellikleri de burada saklı. Mutlu mezarlar, tahta kliseler, farklı manastırlar, tuz madenleri kısacası aklınıza gelmeyecek her türlü farklı deneyimi bu coğrafyada yaşamanız mümkün. Muazzam bir tarihe sahip ve nefesinizi kesecek güzellikte doğası olan bir ülke. Transilvanya’nın birçok ürkütücü şatosu ve doğu bloku zamanında kalan mimarisini de görme şansınız olacak

Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla kesinlikle daha bütçe dostu, TL maalesef son zamanlarda değer kaybettiği için para birimleri bize kıyasla daha değerli.

Evet Bükreş biraz çirkin kabul ediyoruz…

Bükreş’e en az zaman ayırmanız gereken şehir, evet başkent olmasına rağmen bu durumu açıklıkla söyleyebiliriz. Bükreş’i 1,5 günde bitirebilirsiniz. Arabanızı gitmeden çok önceden ayırın. Özellikle yaz aylarında turist çeken bir bölge olduğu için son dakikaya bırakırsanız araba bulamama ihtimaliniz çok yüksek.

Aklınıza Gelebilecek Her türlü Soruyu Yanıtlamaya Çalıştık... O zaman Başlayalım

Ne kadar zaman ayırmalıyım?

Hakkıyla bir roadtrip yapmak istiyorsanız o zaman en az 1 hafta ayırmanız gerekiyor. Mesafeler kısa dursa da maalesef Romanya’nın yolları Türkiye’ye kıyasla oldukça kötü durumda. Bu yüzden zamanınızın yarısı yollarda geçecek. Çoğu şehri 1 günden daha az bir sürede gezmeniz mümkün olduğu için, 1 haftada diğer roadtriplere kıyasla daha çok yer görebilirsiniz.

Hangi rotayı önerirsiniz?

Rotayı oluştururken sizin nasıl bir deneyim yaşamak istediğinize de bağlı olarak şekillenmesi gerekir. Biz hep farklı şehirler, ve daha önce görmediğimiz deneyimleri yapmayı tercih ettik. Transilvanya’yı daha fazla görmek istediğimiz için ağırlıklı olarak rotamızı ona göre belirledik

 • Cluj(Napoca)
 • Turda
 • Sibiu
 • Baie Maire
 • Sigishora
 • Bran
 • Braşov
 • Viscri
 • Bükreş

şehirlerine göre bir rota çıkardık.

Tren-Otobüs-Uçak vb alternatifler ile büyük bir roadtrip yapabilir miyim?

Bükreş’in çevresindeki şehirlere trenle gidebilirsiniz, fakat diğer şehirler için zorlanabilirniz. Bu yüzden gerçek anlamda Romanya’nın tadını ve özellikle Transilvanya’yı fethetmek istiyorsanız araba kesinlikle gerekiyor. Tren ulaşım ağı gelişmiş değil ve yolları da oldukça kötü durumda. Romanya’da hiç otobüse binmedik bu yüzden bu konu hakkında yorum yapamıyoruz.

Nereden Araba kiralayalım?

Uluslararası bir çok şirket alternatifi de var Biz Klass Wagen’den araba kiraladık. Bu şirket uluslararası şirketlere kıyasla daha uygun fiyatlıydı. Biz Bükreş’den gidip Bükreş’ten döndük. Bu yüzden alternatifmiz daha fazlaydı

Klass Wagen’in ofisi havalimanının biraz dışında yaklaşık 5 dk’lık mesafede. Havalimanlarında bir ofisleri yok fakat gözünüz korkmasın, shuttle servisleri var sizi havalimanından alıp ofislerine götürüyorlar.

Romanya’da araba kiralamak güvenli mi?

Romanya bu konuda birazcık sabıkalı bir ülke, bu yüzden araba kiralarken muhakkak sigortlarını da almaya unutmayın.

Dikkat etmeniz gereken diğer konular:

 • A noktasından arabayı alıyorsanız tekrardan A noktasına arabayı bırakmak her zaman daha uygun . fiyata sebep oluyor. Biz Bükreş’den arabayı kiralamıştık ve tekrardan Bükreş’e arabayı bıraktık
 • Arabaya dair evrakları kesinlikle arabanın içinde bırakmayın, her daim yanınızda olsun bir de arabanın anahtları tabi aksi halde sigorta karşılamaz
 • Vignette bizim HGS gibi bir cihaz. Otoyol geçişlerinde eğer Vignette’niz yoksa 100euro ceza ödemeniz gerekiyor. Bu yüzden araba kiralarken muhakkak Vignette’nin de içinde olduğundan emin olun.
 • Ehliyetiniz’in de uluslarası geçerliliği olan ehliyetten olması konusunda dikkat ettin.
Romanya’nın Yolları Nasıl?

Romanya’nın yolları KORKUNÇ! Çok az otoban var bu yüzden mesafeleri hesaplarken kesinlikle kısa olmasına aldanmayın! 40 km’lik yolu yaklaşık 2 saatte gittiğimizde oldu. Yollarda ayrıca sürekli olarak bakım çalışması da var bu yüzden bu süreçte sabırlı olmanız gerekiyor.

Bir de Romanya’da çok fazla kamyon var çünkü transit yol; bu yüzden acemi bir şöförseniz araba kullanmamız biraz sıkıntılı olabilir.

Son olarak Romen’ler oldukça dikkatsiz araba kullanıyor, zaman zaman yollarda bizim gibi çılgın sollama girişimlerinde bulunup birtakım kalp çarpıntısına sebep olabiliyor. Türkiye’den bu konuda çok bir farkı yok. Bu yüzden orası Avrupa kesin şöförler daha dikkatlidir yaaaa demeyin öyle bir medeniyet söz konusu bile değil.

Bu yüzden Tavsiyemiz…

Özellikle bizim gibi Kuzey’e doğru çıkıp Ukrayna’ya kadar gidecekseniz o zaman mesafeleri kesinlikle hesaplayın ona göre rota çizin.

6 günlük Planımız

Seyahat edeceğiniz birçok yerde Roma, Barcelona, Stockholm gibi günlerce gezip plan yapabileceğiniz şehirler olmadığı için yarım günlük planlarla aslında birçok şehiri gezebiliyorsunuz. Bu yüzden bu roadtripte birçok şehiri görme şansınız oluyor.

Biz Bükreş’e indikten sonra hemen arabamızı alıp Cluj’a geçtik. Yol üzerinde Cluj’a giderken adını bile hatırlamadığımız düzgün bir benzice durup karnımızı doyurduk çünkü çok acıkmıştık.

1.gün Bükreş havalimanına iniş- Sibui

2.gün Salina Turda- Napoca Cluj

3.gün Bair Maire

4.gün Braşov

5.gün Sigishiora

6.gün Bükreş, bükreşten geri dönüş

Romanya-Almanya Esintisi Ne Alaka?
 • Romanya’yı gezerken bazı şehirlerdea Alman esintisni hissedeceksiniz. Siebenburgen yani 7 KALE anlamına gelen 7 şehirde surlar inşa edilerek yeni evlerini inşa ettiler. Aşağıdaki şehirlere gittiğinizde minik Almanya havasını gördüğümüzde şaşırmayın.
 • Bistrita (Bistritz)
 • Sebes (Mühlbach)
 • Brasov (Kronstadt)
 • Sibiu (Hermannstadt)
 • Cluj Napoca (Klausenburg)
 • Sighisoara (Schassburg)
 • Medias (Mediasch)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir